Protal w wieku dziecięcym

Dziecko

W dzisiejszych czasach na dzieci czeka wiele pokus w postaci różnych słodyczy, przekąsek i napojów. Jeśli dodamy do tego długie godziny siedzenia przed komputerem i ograniczenie wysiłku fizycznego, widzimy, że młode osoby są wyjątkowo narażone na tycie. Procent otyłości u dzieci wciąż rośnie, i to nie tylko w Ameryce. Aby z tym walczyć, należy rozróżnić działanie mające na celu zapobieganie tyciu (u młodych osób wykazujących skłonność do nadwagi) oraz działanie terapeutyczne (u dzieci z orzeczoną nadwagą). Na początku przyjrzyjmy się pierwszemu przypadkowi.

Na otyłość narażone są w szczególności dzieci o dużym apetycie, których rodzice mają nadwagę. Ponieważ w młodym wieku nie można zastosować typowej diety odchudzającej jak np. proteinowa, należy wiec wpajać dziecku dobre nawyki oraz unikać kupowania niezdrowych produktów. Z pewnością konsekwencja rodzica i nie uleganie namowom pociechy pomoże uchronić dziecko przed tyciem.

Przejdźmy do przypadku dziecka otyłego. U młodej osoby poniżej dziesiątego roku życia, która ma nadwagę, należy stosować wyżej opisane zasady (oczywiście beż żadnych odstępstw) przez co najmniej trzy miesiące. Jeżeli mimo tych działań waga młodej osoby będzie wciąż niepokojąco rosła, można zastosować fazę III diety protal (utrwalania) z dwoma odświętnymi posiłkami w tygodniu i bez proteinowego czwartku. U dzieci powyżej dziesiątego roku życia, u których stwierdzono nadwagę, warto rozpocząć program odchudzający od protal III z dniem proteiny plus warzywa zamiast proteinowego czwartku.

Protal w okresie dojrzewania

Z reguły chłopacy w wieku dojrzewania nie są narażeni na tycie – nawet, jeżeli jedzą dużo, wydatek energetyczny ich organizmów pozwala utrzymać wagę w normie. Inaczej sprawa wygląda z dziewczynami. Zmiany hormonalne przejawiają się poprzez pojawienie się pierwszych zaokrągleń na biodrach, udach i piersiach. Do tego dochodzi problem, jakim jest współczesny kult szczupłych ciał. Umiarkowane tendencje do tycia może zahamować zastosowanie protal III z proteinowym czwartkiem. Gdy proces dojrzewania dobiega końca, a nastolatka wciąż cierpi na lekka nadwagę, warto wypróbować protal II (lecz tylko w wersji proteiny plus warzywa). Typową fazę drugą diety proteinowej (w rytmie 1/1) można wprowadzić w wypadku, gdy przybieranie na wadze jest coraz poważniejsze. Na koniec prezentujemy zalecenia dla nastolatki powyżej 16 roku życia, która cierpi na otyłość. W takim wypadku warto zastosować cały plan diety proteinowej od pierwszej fazy, przez drugą w rytmie 1/1 a następnie trzecią i czwartą. Jak widać, różne wersje diety proteinowej pozwalają z sukcesem kontrolować dietę dziecka i nastolatka.